33ος Μαραθώνιος Αθηνών [fr]

Ο 33ος Μαραθώνιος Αθηνών που ακολουθεί την κλασική διαδρομή από τον ιστορικό Τύμβο του Μαραθώνα μέχρι την Αθήνα συγκέντρωσε 16.000 δρομείς, μεταξύ των οποίων περισσότερους από 450 Γάλλους.
Συνολικά, φέτος στη διοργάνωση συμμετείχαν 43.000 δρομείς λαμβάνοντας μέρος στην κλασική διαδρομή και στις διαδρομές των πέντε και δέκα χιλιομέτρων .

Marathon d'Athènes 2015
Marathon d'Athènes 2015 - Christoforos Merousis, vainqueur 2015
Marathon d'Athènes 2015 - Minori Hayakari, vainqueur 2015
Marathon d'Athènes 2015 - Alexandre Morois
Marathon d'Athènes 2015 - de gauche à droite, Florence Girard et Sophie Renard

Μεταξύ των συμμετεχόντων, δύο υπάλληλοι της πρεσβείας ξεχώρησαν με τις επιδόσεις τους :

• ο Alexandre Morois, Σύμβουλος Α’ της πρεσβείας, ο οποίος έτρεξε για τρίτη συνεχόμενη φορά στην κλασική διαδρομή του μαραθωνίου, σημειώνοντας τον καλύτερο χρόνο του : 3:33’.
  • η Sophie Renard, Βοηθός του γενικού γραμματέα της πρεσβείας έτρεξε και εκείνη την κλασική διαδρομή σε χρόνο 4:39’.
  • ομάδα της Ελληνογαλλικής Σχολής Αθηνών συμμετείχε και στις τρεις διαδρομές (μαραθώνιος, 10 χλμ, 5χλμ).

Ο Χριστόφορος Μερούσης για τρίτη συνεχή χρονιά και με επίδοση 2:21.22, αναδείχθηκε νικητής στον Μαραθώνιο ανδρών, ενώ η γιαπωνέζα Minori Hayakari πήρε την πρώτη θέση στην κατηγορία γυναικών πετυχαίνοντας 2:52:06.

Ο Κλασικός Μαραθώνιος Αθηνών, που διοργανώνεται κάθε χρόνο τον Νοέμβριο στην ελληνική πρωτεύουσα είναι από τους σημαντικότερους στον κόσμο. Εφέτος ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του βαλκανιονίκη Γρηγόρη Λαμπράκη, που δολοφονήθηκε κατά τη διάρκεια μαραθώνιας πορείας ειρήνης το 1963.